Choroba psychiczna – objawy, ostry epizod, remisja, aspekty prawno-opiekuńcze
Szkolenie prowadzi
dr n. med. Krzysztof Szwajca
Specjalista psychiatra, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor SNP Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, specjalista terapii środowiskowej. W Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Katedry Psychiatrii CM UJ pozostaje związany głównie z Zespołem Hospitalizacji Domowej. Poza tym kieruje Krakowskim Instytutem Psychoterapii O/I, superwizuje klika ośrodków psychoterapeutycznych. W przeszłości współtworzył i kierował jeszcze dwoma innymi ośrodkami psychoterapii środowiskowej na terenie Krakowa oraz prowadził Oddział Psychiatryczny Sanatoryjno-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży w Rabce-Zdroju. Nauczyciel akademicki, od wielu lat zaangażowany w szkolenie przeddyplomowe i podyplomowe z dziedziny psychiatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży, psychoterapii, terapii rodzin, min. kierownik naukowy studiów podyplomowych w Medycznym Centrum Kształcenia Podyplomowego UJ. Autor ponad 100 publikacji naukowych i wystąpień zjazdowych, uczeń prof. Marii Orwid. W kręgu jego zainteresowań naukowych znajdują się: psychoterapia dzieci i młodzieży, terapia rodzinna, oddziaływania środowiskowe, praca terapeutyczna z rodzinami zmarginalizowanymi, problematyka posttraumatyczna (międzygeneracyjny przekaz traumy, terapia dziecięcych ofiar przemocy i molestowania seksualnego).
Charakter i zakres szkolenia
Celem szkolenia będą informacje związane z prawidłowo postawionym rozpoznaniem i koniecznością podjęcia leczenia przez pacjenta/ podopiecznego, a jego perspektywą prawidłowego funkcjonowania rodzinnego, społecznego i zawodowego. Przedstawione zostaną programy zaradcze i terapeutyczne o potwierdzonej skuteczności wraz z aspektami prawno-opiekuńczymi.
Forma zajęć
Szkolenie prowadzone będzie w formie pracy warsztatowej w małych podgrupach, bądź parach. Teoria zostanie zilustrowana przykładami z pracy klinicznej osoby prowadzącej zajęcia.
Program szkolenia
- Choroba psychiczna, remisja, ostry epizod, podwójna diagnoza – dyskusja pojęć.
- Zaburzenia z grupy schizofrenii, zaburzenia afektywne, zaburzenia schizoafektywne, schizotypowe, inne zespoły urojeniowe – opis zespołów psychopatologicznych.
- Objawy w chorobach psychicznych – objawy prodromalne, ostry epizod psychotyczny, objawy pozytywne i negatywne.
- Schizofrenia u młodzieży – jak zaczyna się choroba?
- Podwójna diagnoza – uzależnienie wraz z chorobą psychiczną – aspekty praktyczne, trudności, postępowanie.
- Funkcjonowania społeczne i zawodowe osób chorujących psychicznie. Stygmatyzacja.
- Zagadnienia prognostyczne oraz związane z dziedziczeniem chorób psychicznych.
- Choroby psychiczne a zaburzenia osobowości.
- Choroby psychiczne a zachowania agresywne i autoagresywne oraz próby samobójcze.
- Sytuacja dziecka w rodzinie z chorobą psychiczną.
- Podstawy farmakoterapii osób chorujących psychicznie.
- Potrzeby psychoterapeutyczne osób chorujących psychicznie.
- Terapia rodzinna, wsparcie rodzinne, poradnictwo rodzinne w rodzinach z chorobą psychiczną. Wskaźnik ujawnianych uczuć.
- Interwencja kryzysowa w chorobach psychicznych.
- Przymusowe leczenie – problemy merytoryczne i prawne.
- Inne aspekty prawno-opiekuńcze związane ze wsparciem osób chorujących psychicznie.
- Sytuacje trudne w pracy z osobami chorującymi psychicznie – scenki – praca z objawami, klient urojeniowy, klient agresywny.