Podyplomowy Kurs Psychoterapii – Mistrz Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej (TPP)
Kurs organizowany jest pod patronatem merytorycznym i przy współpracy z Polskim Centrum Psychoterapii Pozytywnej, z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Sołtysoiwckiej 65A www.wcpp.pl
Opis metody Transkulturowa Psychoterapia Pozytywna (TPP) jest podejściem krótkoterminowym, integracyjnym – humanistyczno-psychodynamicznym. W metodzie tej identyfikuje się konflikty wewnętrzne pacjenta oraz wspiera rozwój jego zasobów psychologicznych, które służą rozwiązaniu konfliktów i powrotowi do zdrowia. Koncepcja „positum” oznacza holistyczne postrzeganie człowieka, uwzględniając nie tylko jego choroby i dysfunkcje ale również jego nieuświadamiane zasoby, zdolności i umiejętności. Terapia ta odwołuje się do meta-kulturowego wymiaru człowieka, który wykracza poza jego uwarunkowania indywidualne, rodzinne czy społeczne.
Twórcą psychoterapii pozytywnej jest prof. N. Peseschkian, który urodził się w Iranie a żył i pracował w Niemczech Zachodnich. Z wykształcenia był psychiatrą, neurologiem i psychoterapeutą. W ramach stworzonej przez siebie szkoły psychoterapii połączył on wiedzę medyczną z naukami humanistycznymi oraz zintegrował lecznicze tradycje Wschodu i Zachodu.
Psychoterapia Pozytywna jako metoda psychoterapii jest akredytowana przez Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii, Światową Radę Psychoterapii i Międzynarodową Federację Psychoterapii.
Szkolenie prowadzą Roman CiesielskiDr n. med. specjalista psychiatra dzieci i młodzieży oraz specjalista terapii środowiskowej. Członek Zarządu Światowego Stowarzyszenia Psychoterapii Pozytywnej (WAPP, Wiesbaden, Niemcy). Certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Certyfikowany psychoterapeuta i trener transkulturowej psychoterapii pozytywnej (wydane przez WAPP, Wiesbaden, Niemcy). Jest dyrektorem Wrocławskiego Instytutu Psychoterapii. Jest wykładowcą Polskiego Centrum Psychoterapii Pozytywnej.
Patrycja Badecka
Mgr psychologii, certyfikowany psychoterapeuta i trener Psychoterapii Pozytywnej (wydane przez WAPP, Wiesbaden, Niemcy). Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, w Szpitalu Specjalistycznym MSW w Jeleniej Górze oraz w ramach prywatnej praktyki. Jest wykładowcą Polskiego Centrum Psychoterapii Pozytywnej.
Anna Wyszadko
Mgr psychologii, certyfikowany psychoterapeuta transkulturowej psychoterapii pozytywnej (WAPP, Wiesbaden, Niemcy) oraz EMDR; doświadczenie zawodowe zdobywała w hospicjach, domu pomocy społecznej oraz w ramach praktyki prywatnej. Jest wykładowcą Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku oraz Polskiego Centrum Psychoterapii Pozytywnej.
Klaudia Sujecka
Mgr psychologii, certyfikowany psychoterapeuta transkulturowej psychoterapii pozytywnej ( WAPP, Wiesbaden, Niemcy). Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w Poradni Zdrowia Psychicznego, Oddziale Terapii Uzależnienia od Alkoholu, Ośrodku Terapii Zaburzeń Pamięci oraz Ośrodku Badań Klinicznych w Szczecinie. Jest wykładowcą Polskiego Centrum Psychoterapii Pozytywnej.
Grzegorz Basterz
Specjalista psychologii klinicznej, certyfikowany psychoterapeuta Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Doświadczenie zawodowe zdobył pracując na dziennym oddziale psychiatrycznym w Krakowie oraz w gabinecie prywatnym. Tłumaczy szkolenia, warsztaty i konferencje z zakresu psychoterapii.
Charakter i zakres szkolenia Kurs stanowi przygotowanie do zawodu psychoterapeuty i kończy się certyfikatem – Mistrz Psychoterapii Pozytywnej oraz otwiera drogę do uzyskania Europejskiego Certyfikatu Psychoterapeuty.
O przyjęciu na kurs zaawansowany TPP decydować będzie:
- ukończenie kursu podstawowego TPP i zaliczenie kolokwium końcowego,
- uzyskanie pozytywnej rekomendacji kierownika merytorycznego kursu podstawowego,
- zaświadczenie o prowadzeniu psychoterapii (zatrudnienie, samozatrudnienie, wolontariat),
- rozmowa kwalifikacyjna,
- przystąpienie do WAPP (organizacja akredytująca).
- 360 godzin zajęć wykładowo-warsztatowych
- 150 godzin psychoterapii własnej
- 100 godzin superwizji
- psychopatologia, neurobiologia, diagnostyka i symptomatologia zaburzeń psychicznych
- podstawy psychoterapii (relacja i proces terapeutyczny, czynniki leczące)
- zasady salutogenezy i oddziaływań zorientowanych na zasoby, pozytywne rozwiązywanie konfliktów psychodynamicznych)
- główne szkoły psychoterapii
- metody i narzędzia TPP (badanie dynamiki i treści konfliktów, metafory, przypowieści, przykłady transkulturowe, zastosowanie mitów i tradycji, analiza różnicowa, potencjalności aktywne i inne)
- aplikacje kliniczne TPP (zaburzenia lękowe, afektywne, psychosomatyczne i związane ze stresem i praca z traumą)
- zastosowania TPP w psychoterapii par, rodzinnej oraz dzieci i młodzieży
Egzamin końcowy obejmuje:
- pracę pisemną,
- opis 5 prowadzonych przez Uczestnika procesów terapeutycznych,
- egzamin ustny.
Opłata związana z uzyskaniem Certyfikatu Psychoterapeuty Pozytywnego przez Światowe Stowarzyszenie Psychoterapii Pozytywnej (WAPP) wynosi aktualnie 250 EUR. Cena jest uzależniona od kursu Euro i może ulec zmianie.